Вярващите се подлагат доброволно на религиозни пости през годината. Най-продължителните са преди Коледа и Великден. Близо 40 дни, човек се въздържа от много неща с цел духовно извисяване и пречистване.
Преди всичко е важно да е се знае, че това е духовен пост, а не диета. Ако сте от хората, които искат само да спрат животинските продукти в дните на религиозния пост, а не другите неща, това няма да ви изчисти душевно. Въздържанието калява волята и се открива в много аспекти като лишение от злословие, лъжи, секс /тук не се визира любовта между партньорите/ зли намерения и мисли, клюкарстване, негативна енергия към другите. Жертват се много „пороци“ през целия период.
Постенето ограничава не само избора на продукти, но и общото количество храна на ден. В менюто напълно липсват животински протеини, а оттам и незаменимите аминокиселини. Ето защо постенето е забранено за деца, бременни и кърмещи майки и хора, ангажирани с тежък физически труд.
Строгостта на поста варира. Освен това, в различни дни от един и същи период на постене,разрешените продукти също са различни. Има дни, в които е разрешен приема на риба. Силно препоръчително е да се възползвате от това за набавяне на протеини и витамин B12. Морските дарове са много подходящи като скариди, миди, стриди, калмари и други ракообразни, тъй като са богати на основни витамини и минерали.
Организма има жизненоважна нужда от белтъчини за всички процеси, затова е много важно по време на пост, да знаете как да комбинирате храните, за да получавате необходимото количество макро и микронутриенти. Например варива в комбинация с ориз, допринасят до по-голям набор от есенциални аминокиселини, които обикновено се съдържат в пълната им палитра в животинските продукти.
Растителни белтъчини ще откриете в боб, леща, грах, нахут, фасул, елда, гъби, соеви продукти, тофу, ядки като фъстъци, бадеми, тиквени семки, шамфъстък, семена като чиа, киноа, амарант. Варивата са основният източник на протеини, и поради честия прием по време на постите, трябва да се накисват предварително поне за няколко часа, за да се премахне пияната, която образува газове.
Компенсирайте животинските протеини с много бобови култури за постигане на оптимален баланс на аминокиселини. Ако няма разнообразие в храните, това може да доведе до липса на витамини имикроелементи: желязо, цинк, йод, както и трудното усвояване на мастноразтворимите витамини A, D, E, K от недостатъчни мазнини в тялото. Важен е приема на пълнозърнести храни, за добрата функция на мозъка, енергия и набавяне на витамини от група B. При недостиг на хранене е възможна поява на физическа умора и главоболие.
Фибрите на суровите зеленчуци и плодове нормализират процеса на храносмилане, помагат при запек и премахват токсините, но с тях внимателно, тъй като могат да създадат и подуване на стомаха.
За предотвратяване на анемия, е важен приемът на храни богати на витамин С, който от своя страна благоприятства усвояването на желязо. Ще го намерите в растителни продукти като цвекло, чай от шипка, киселец, чушки, лимони, киви, цитруси, зеле, карфиол, грах, коприва, ябълки и др.
Нивото на калций по време на пости също спада и него можете да възстановите със следните храни – коприва, спанак, ядки, сушени плодове, бобови и зърнени храни
Постенето, според църковните изисквания, е едно хранене на ден. Поради тази причина, трябва да се внимава да няма преяждане, а за хората със стомашно-чревни заболявания е по-добре да се хапва на често по-малко. Гладуването, но и увеличеният прием на въглехидрати в едно хранене е противопоказно за хора с диабет или инсулинова резистентност, както и при хора страдащи от хранително разстройство или силен стрес.
По време на религиозните пости, храненето е само един от аспектите за духовно изцеление. Трябва да се работи ежедневно върху смирение, доброта, скромност и изчистване от зли мисли и намерения.
Ако не знаете как да го комбинирате храните, можете да си запишете консултация с нутрициолог или за изготвяне на хранителен режим . За повече информация, вижте тук